Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини і т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов’язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю! 

Непереносимість лактози: що потрібно знати

Непереносимість лактози трапляється, коли організм людини не може належним чином розщеплювати лактозу. Симптоми включають здуття живота, метеоризм та діарею.

Лактоза – це цукор, який міститься лише в молоці. Він також присутній у молочних продуктах та продуктах з молока, включаючи сир та морозиво.

Якщо у людини є непереносимість лактози, її травна система виробляє занадто мало ферменту, відомого як лактаза. Лактаза необхідна для розщеплення лактози.

Непереносимість лактози відрізняється від алергії на молоко. При алергії на молоко організм реагує на молочні білки, а не на молочний цукор. Алергія на молоко може спричинити важкі симптоми, включаючи анафілаксію.

За оцінками, 68% людей мають проблеми з перетравленням лактози.

У цій статті розглядаються симптоми, діагностика, причини та методи лікування непереносимості лактози. Тут також згадаємо продукти, яких слід уникати, та які є альтернативи молочним продуктам.

Симптоми

Люди з непереносимістю лактози відчувають симптоми після їжі, вживання молока або молочних продуктів, що містять лактозу.

Симптоми можуть варіюватися від легкого дискомфорту до важкої реакції. Це залежить від того, скільки лактази виробляє організм людини і скільки лактози він споживав.

Більшість людей з непереносимістю лактози можуть вживати певну кількість лактози, не відчуваючи симптомів. Кожна людина має різний рівень толерантності до неї.

Симптоми непереносимості лактози можуть включати:

 • здуття живота
 • болі в животі і судоми
 • метеоризм
 • нудота
 • діарея
 • відрижка

У людини може виникнути раптове бажання відвідати туалет через 30 хвилин до 2 годин після вживання лактози.

Хронічна діарея може призвести до зневоднення, тому людині важливо пити багато води, якщо у неї діарея.

Діагностика

Якщо людина підозрює, що вона не переносить лактозу, вона може вести щоденник їжі, де вказані продукти, які вона їсть, та будь-які симптоми, що виникають. Це може допомогти їй та її лікарю з’ясувати, які продукти викликають симптоми.

Більшість медичних працівників рекомендують людям пробувати дієту без лактози протягом певного періоду, щоб перевірити, чи покращуються симптоми.

Деякі тести дозволяють виявити непереносимість лактози:

 • Тест на водневе дихання: людина голодує всю ніч, а наступного ранку приймає розчин лактози. Потім лікар вимірює рівень водню у видихуваному повітрі. Високий рівень водню свідчить про непереносимість лактози.
 • Тест на толерантність до лактози: людина споживає розчин лактози, і лікар бере зразки крові для вимірювання рівня глюкози. Якщо рівень глюкози в крові залишається незмінним, організм неправильно розщеплює лактозу.
 • Тест на зразок стільця: Тести на толерантність до лактози та водневі дихальні тести не підходять для немовлят, тому лікар може провести тест на стілець. Високий вміст ацетату та інших жирних кислот у калі може бути ознакою непереносимості лактози.

Лікарі також хочуть виключити інші причини, які можуть викликати подібні симптоми. До них належать запальні захворювання кишечника, синдром подразненого кишечника та целіакія.

Лікування

Щоб уникнути симптомів, людині з важкою непереносимістю лактози може знадобитися уникати молока, молочних продуктів, таких як морозиво, та інших оброблених продуктів, що містять сухе молоко та сироватку.

Уникання лактози може зажадати певних спроб і помилок, але маркування харчових продуктів може допомогти, оскільки продукт, що містить лактозу, повинен мати етикетку із зазначенням, що вона містить „молоко”.

Багато людей з непереносимістю лактози можуть переносити до 10 грам лактози або близько склянки молока без значних симптомів. Розподіл споживання протягом дня та споживання продуктів, що містять лактозу, під час їжі може підвищити толерантність.

Люди можуть використовувати ферментативні добавки лактази, які містять лактазу, для розщеплення лактози в молоці та молочних продуктах. Це знижує ймовірність симптомів непереносимості лактози.

Причини

Лактаза – це фермент, що виробляється в тонкому кишечнику. Організм використовує лактазу для розщеплення лактози на компоненти, звані галактозою та глюкозою. Потім глюкоза всмоктується в кров.

Якщо рівень лактази у людини низький, лактоза не розщеплюється і не всмоктується в кров. Натомість вона переходить у товсту кишку. Бактерії в товстій кишці реагують на будь-який продукт, що містить лактозу, утворюючи більше газу. Це може призвести до дискомфорту та інших неприємних для людини симптомів.

У деяких регіонах все більше людей носять ген, який дозволяє їм засвоювати лактозу. Непереносимість лактози рідше зустрічається у людей, які походять з Європи або сім’ї яких є з Європи.

Деякі люди вважають, що для людей не природно пити молоко, оскільки люди – єдині ссавці, які продовжують вживати молочні продукти після відлучення від материнського молока. Вони стверджують, що непереносимість лактози – це не медичний стан, а природне явище.

Види непереносимості та дефіциту

Непереносимість лактози часто передається у спадок:

 • Первинна недостатність лактази, яка є найпоширенішим видом непереносимості лактози. Це генетично, і симптоми часто з’являються, коли немовля відлучають від молока до твердих речовин. Виробництво лактази падає, з’являються симптоми непереносимості.
 • Вроджений дефіцит лактази, тобто коли людина народжується з генетичною мутацією, та організм виробляє дуже мало або взагалі не містить лактази.
 • Сімейний дефіцит лактази – це коли людина виробляє достатню кількість лактази, але людина не розщеплює лактозу для всмоктування в кров.

У деяких людей рівень лактази падає з раннього віку, але симптоми непереносимості лактози можуть не проявлятися, поки дитна не стане старшою або дорослим.

Існує також стан, який називається вторинною дефіцитом лактази, при якому проблема з тонким кишечником призводить до занадто малого виробництва лактази.

Можливі причини:

 • кишкова хірургія
 • Хвороба Крона
 • виразковий коліт
 • хіміотерапія
 • целіакія
 • гастроентерит
 • синдром подразненої товстої кишки

Якщо основний стан хронічний, наприклад, хвороба Крона, наслідком непереносимість часто також є довгостроковими. Непереносимість, яка починається з короткочасного стану, такого як гастроентерит, зазвичай проходить протягом декількох днів або тижнів.

Їжі, якої слід уникати

У більшості молока та молочних продуктах міститься лактоза, а в багатьох оброблених харчових продуктах молоко та молочні продукти теж додаються.

Лактоза – це цукор, що міститься в молоці більшості ссавців у подібних кількостях, за винятком деяких морських ссавців. Однак різні молочні продукти можуть містити різну кількість лактози залежно від способу їх обробки.

Будь-який продукт із молоком, лактозою, сироваткою, сирком, побічними продуктами молока, сухими твердими речовинами молока або нежирним сухим молоком, зазначеним у його інгредієнтах, міститиме лактозу.

Продукти, які зазвичай містять лактозу:

 • торти та печиво
 • сирний соус
 • крем-супи
 • заварний крем
 • молочний шоколад
 • млинці
 • яєчня
 • кіш

Щоб уникнути симптомів, людині з непереносимістю лактози слід уважно перевіряти етикетки продуктів, оскільки деякі продукти можуть містити приховану лактозу.

Приклади:

 • батончики мюслі
 • хліб
 • сухі сніданки
 • маргарин
 • кілька супів швидкого приготування
 • варені цукерки
 • шоколадні цукерки та батончики
 • деякі перероблені види м’яса, такі як нарізана шинка
 • заправка для салату і майонез

Близько 20% медичних препаратів містять лактозу як наповнювач. Сюди можуть входити протизаплідні таблетки, ліки, що продаються без рецепта, та ліки для лікування шлункової кислотності.

Альтернативи молочним продуктам

У багатьох народностях молочні продукти є важливим джерелом поживних речовин, включаючи кальцій, білки та вітаміни A, B12 і D. При вилученні молочних продуктів важливо отримувати ці поживні речовини з інших місць.

Багато альтернативних молочних продуктів, включаючи соєве молоко, мигдальне молоко та альтернативні сири, зміцнені вітамінами.

Джерела цих вітамінів, крім молочних:

Кальцій: морські водорості, горіхи та насіння, патока з чорного ремінця, квасоля, апельсини, інжир, лобода, амарант, зелень комір, бамія, сироїжка, брокколі, листя кульбаби, капуста та вітамінні продукти, такі як апельсиновий сік та рослинне молоко. Детальніше читайте тут.
Вітамін А: морква, брокколі, солодка картопля, олія печінки тріски, печінка, шпинат, гарбуз, диня дині, яйце, абрикос, папайя, манго та горох.
Вітамін D: Рівні можна підвищити, впливаючи на природне сонячне світло, вживаючи жирну рибу, яєчний жовток, олію з печінки риби та деякі укріплені рослинні молока, а також інші укріплені продукти, включаючи багато злакових страв.
Молоко без лактози: людина з важкими симптомами повинна перевірити етикетку, щоб переконатися, що рівень лактози дорівнює нулю, а не просто знижений. Молоко на рослинній основі також містить менше білка, ніж коров’яче молоко.

Краще поговорити з лікарем або дієтологом перед тим, як вносити значні зміни в дієту.

Про альтернативні варіанти молока, сиру, вершків та іншого читайте тут.

Висновок

Непереносимість лактози трапляється, коли організм людини не в змозі розщеплювати білки в молоці. Це дуже часто і може спричинити легкі та важкі симптоми.

Хоча лікування непереносимості лактози не існує, люди можуть запобігти симптомам, уникаючи молока та продуктів, що містять молоко, або приймаючи ферменти лактази.

Альтернативи молоку та іншим молочним продуктам стають дедалі популярнішими на Заході, і більша частина цих продуктів стає доступною.

Поділитися:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on vk
VK
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Інші записи:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Знайти спеціаліста
Партнерські сайти

NoDAS - Нове Життя - ВСЕ ПРО ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ

www.nadas.org

INTERESNO - Тільки Цікаві Факти

www.interesno.org
Останні записи

Медичний Портал - Твоє Здоров'я