Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини і т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов’язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю! 

Хвороба Бехтерева: діагностика та лікування

Хвороба Бехтерева викликає хронічний біль у суглобах, як правило, починаючи з попереку та сідниць.

Жоден тест не може діагностувати хворобу Бехтерева (ХБ), але цілий ряд питань та методик може допомогти підтвердити або виключити діагноз.

Запитання, які може задати лікар

Лікар спершу запитає людину про її симптоми та історію здоров’я. Кілька специфічних ознак та симптомів можуть вказувати на ранні ознаки ХБ.

Чи існує сімейна історія ХБ?

Якщо в сім’ї людини є історія ХБ, вона, швидше за все, її має, хоча це не завжди правда.

Лікар все одно повинен провести ретельні обстеження перед постановкою діагнозу.

Чи є незрозумілий біль, який з’являється поступово?

ХБ часто з’являється у віці до 45 років. Незрозумілий біль і скутість рідше зустрічаються у молодих людей.

Лікар може розглянути ХБ, якщо у молодої людини болить, особливо біль у спині та сідницях, які не мають відомої причини.

Наприклад, якщо людина не отримала травму або не надто напружила спину, у неї може бути ХБ.

Біль часто розвивається протягом декількох тижнів або місяців. Це може початися як невелика скутість і поступово переростати в ниючі, скуті суглоби та зменшення рухливості хребта.

Історія болю в спині, що триває 3 місяці і більше, може бути ключовим фактором діагностики.

Біль гірший під час сну або схильності до сну?

При багатьох станах хронічний біль у спині покращується під час відпочинку. З ХБ все навпаки.

Люди з ХБ відчуватимуть більше болю під час відпочинку. Він може погіршитися протягом ночі і бути найбільш вираженим після пробудження. Це може полегшитись, коли людина рухається протягом дня.

Деякі люди з ХБ відчувають біль, який виникає і згасає, а у інших сильний і постійний біль.

Чи покращується біль при фізичних рухах?

Біль, спричинений ХБ, також відрізняється від інших типів болю в спині, оскільки фізичні вправи роблять покращення, а не гірше.

Фізичні вправи та розтяжка можуть дратувати інших людей із болями в спині, але хтось із болями в спині, спричиненими ХБ, відчує полегшення після розтяжки або виконання інших видів вправ.

Чи лікують НПЗП біль?

На ранніх стадіях ХБ можна вживати, ліки що відпускається без рецепта, такі як ібупрофен або нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), що відпускаються за рецептом . Зазвичай їх недостатньо, щоб з часом впоратися з розладом.

Однак, якщо симптоми у людини спочатку покращуються при застосуванні НПЗП, вони можуть мати ХБ.

Чи зменшується розширення грудної клітки?

Деякі люди з ХБ також відчуватимуть біль у грудях і скутість. Грудна клітка може відчувати себе стиснутою і не розширюватися настільки сильно, як очікував лікар. Це може ускладнити дихання і може призвести до збільшення легеневих інфекцій.

Чи є ознаки запалення?

У інших можуть бути жорсткі суглоби, біль у щиколотках або п’ятах або запалення в зап’ястях. Запалення крижово-клубових суглобів, які з’єднують основу хребта з малим тазом, є ознакою ХБ.

Деякі люди можуть відчувати ці симптоми, які також можуть бути ознаками запалення:

 • лихоманка (не часто)
 • втома
 • гарячі, запалені суглоби

Чи є інші симптоми?

Інші симптоми, пов’язані з ХБ, включають:

 • запалення ока і зміни зору
 • болі в животі і зміни кишечника
 • загальна втома
 • шкірні висипання, особливо на підошвах ніг
 • псоріаз, якщо у людини є форма псоріатичного артриту спондилоартриту
 • низький апетит і втрата ваги

Знання того, чи є у людини якийсь із цих симптомів, допомагає лікарю вирішити, чи є у них ХБ.

Лікарі часто задають ці питання, щоб з’ясувати, чи слід продовжувати наступний крок діагностики ХБ, який, як правило, є фізичним обстеженням.

Тести

Жоден окремий тест не може показати, що людина має ХБ. Лікарі використовують ряд методів, які допомагають поставити діагноз.

Генетичні тести
Один тест є специфічним для ХБ. Це тест HLA-B27, який може виявити ген HLA-B27. Для проведення цього дослідження лікар візьме пробу крові.

Цей генетичний фактор присутній у багатьох людей, які страждають на ХБ, і у тих, хто має ген, може бути більше шансів на розвиток захворювання.

Однак це не завжди так. Близько 80% людей, які успадковують генетичні ознаки від батьків, не розвинуть ХБ, і ризик також залежить від етнічного походження.

Аналізи крові на запалення
Аналіз крові також може виявити ознаки запалення в організмі. Ці тести включають тест на швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) або тест на С-реактивний білок.

Хоча ці тести можуть виявити загальні ознаки запалення в організмі, вони не будуть вказувати, що запалення пов’язано з ХБ.

Фізичний іспит
Під час фізичного огляду лікар зазвичай перевіряє наявність ознак запалення в організмі людини.

Як правило, лікар оглядає спину, грудну клітку, тазові кістки, крижово-клубові суглоби біля дна хребта та п’ят. Вони можуть м’яко натискати на ці ділянки і запитувати про будь-який біль.

Лікар також перевірить обсяг рухів хребта. Вони можуть попросити людину зробити деякі тести на рухливість, щоб перевірити, чи є обмеження в русі.

Вони також можуть оцінити, наскільки розширюється грудна клітка та наскільки легко дихати, а також обсяг рухів шийного відділу хребта (шиї).

Візуалізація та сканування

Після пошуку ознак у крові лікарі часто використовують рентген або МРТ.

Рентген може показати, чи пошкоджені або зрощені суглоби. Рентген може фокусуватись на крижово-клубових суглобах, де часто з’являється ХБ.

МРТ або УЗД можуть виявити зміни, які не виявляються на рентгені, наприклад запалення без пошкодження суглобів. Ознаки запалення включають розширення або розрідження простору між кістками або посилений кровотік, що прирівнюється до запалення.

Візуалізація може допомогти підтвердити наявність ХБ та допомогти людям приймати рішення про лікування. Це також може допомогти відстежувати зміни з часом.

Діагностика

Жоден тест не може діагностувати ХБ, але лікар використовуватиме результати випробувань та інформацію, яку людина надає про ключові симптоми, щоб вирішити, чи може ХБ бути присутнім. Вони враховуватимуть такі фактори, як:

 • набряклі та болючі суглоби, особливо навколо хребта
 • втома
 • чи виникає біль при пробудженні, і як довго він триває

Вони можуть використовувати бальну систему для оцінки рівня болю та активності захворювання.

Лікар може підтвердити наявність у людини захворювання, якщо у нього є запалення крижово-клубового суглоба та одне або кілька з наступного:

 • мали болі в спині протягом 3 місяців або довше, які покращуються при фізичних вправах, але не при відпочинку
 • мають обмежені рухи в попереку
 • мають обмежене розширення грудної клітки для свого віку та статі

Якщо людина має всі три ознаки, але не запалення крижово-клубового суглоба, або якщо у них є лише запалення крижово-клубового суглоба, лікар може діагностувати ймовірний ХБ.

Лікування

Лікування спрямоване на зменшення симптомів, уповільнення прогресування ХБ та покращення функціональних можливостей людини.

Плани лікування, як правило, включають:

 • НПЗП для лікування болю та запалення
 • Інгібітори та інші біологічні препарати, які можуть уповільнити прогресування ХБ
 • фізична терапія, фізичні вправи та методи управління поставою та поліпшення гнучкості хребта та інших уражених суглобів
 • дихальні вправи для розширення грудної клітки

Лікар може порекомендувати заходи з незначним ударом, які забезпечують тренування для всього тіла, такі як плавання та їзда на велосипеді.

Коли звертатися до лікаря

Люди повинні звернутися до лікаря, якщо у них болить поперек, стегна або сідниці, особливо якщо біль сильний, зберігається або посилюється з часом або в основному виникає після пробудження.

Вони також повинні звернутися за медичною допомогою, якщо вони відчувають будь-які інші симптоми або ускладнення ХБ, або якщо ці симптоми погіршуються.

Уповільнення прогресування ХБ та лікування симптомів часто можливо під час медикаментозного лікування.

Висновок

Жоден тест не може діагностувати ХБ, але лікарі розглядатимуть цілий ряд факторів.

Сюди входять симптоми, особиста та сімейна історія хвороби, а також результати візуалізаційних тестів, аналізів крові та, можливо, генетичних тестів.

Отримання раннього діагнозу може допомогти людині отримати доступ до відповідного лікування. Це збільшить їхні шанси керувати станом, підтримувати хорошу якість життя та запобігати прогресуванню хвороби.

Поділитися:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on vk
VK
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Інші записи:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Знайти спеціаліста
Партнерські сайти

NoDAS - Нове Життя - ВСЕ ПРО ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ

www.nadas.org

INTERESNO - Тільки Цікаві Факти

www.interesno.org
Останні записи

Медичний Портал - Твоє Здоров'я