Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини і т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов’язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю! 

Діафрагмальне дихання: що потрібно знати

Діафрагма – це великий м’яз, який сидить нижче легенів. Він допомагає переміщати повітря в легені та з них.

Нормальне дихання порівняно поверхневе і не використовує повну ємність легенів. Діафрагмальне дихання – це вправа на глибоке дихання, яка повністю задіює діафрагму та підвищує ефективність роботи легенів.

У цій статті описано, як працює діафрагмальне дихання, як його виконувати, а також потенційні переваги та ризики для здоров’я.

Що це?

Діафрагма – це великий м’яз, який сидить біля основи легенів. Коли людина вдихає, її діафрагма скорочується і рухається вниз, створюючи простір для легенів для розширення і наповнення повітрям. Коли людина видихає, діафрагма розслабляється і рухається вгору, сприяючи переміщенню повітря з легенів.

Діафрагмальне дихання, або «дихання животом», передбачає повне залучення шлунку, м’язів живота та діафрагми під час дихання. Це означає активно тягнути діафрагму вниз при кожному вдиху всередину. Таким чином, діафрагмальне дихання допомагає легеням ефективніше заповнюватись.

Дихання – це природний процес, який зазвичай відбувається без свідомих зусиль. Однак середнє дихання має тенденцію бути поверхневим і не дуже зачіпає діафрагму.

Під час діафрагмального дихання людина свідомо задіє свою діафрагму, щоб глибше вдихнути. Людина помітить, як живіт піднімається і опускається. Вони також відчуватимуть розширення або розтягування в животі, а не лише в грудях і плечах.

Як це зробити

Існують різні форми діафрагмального дихання. Основне діафрагмальне дихання – це найпростіша форма. Щоб виконати базове діафрагмове дихання, дотримуйтесь інструкцій нижче:

 • Ляжте на рівну поверхню з подушкою під головою та подушками під колінами. Подушки допоможуть утримати тіло в зручному положенні.
 • Покладіть одну руку на середину верхньої частини грудей.
 • Покладіть іншу руку на живіт, трохи нижче грудної клітини, але над діафрагмою.
 • Для вдиху повільно вдихайте носом, підводячи вдих до живота. Шлунок повинен штовхатися вгору до руки, а грудна клітка залишається нерухомою.
 • Щоб видихнути, підтягніть м’язи черевного преса і нехай живіт опуститься вниз, видихаючи стиснутими губами. Знову ж, грудна клітка повинна залишатися нерухомою.

Люди повинні практикувати цю дихальну вправу по 5–10 хвилин за раз, приблизно три-чотири рази на день.

Як тільки людина відчує комфорт з діафрагмальним диханням, вона може почати практикувати вправу сидячи або стоячи. Практикуючи діафрагмальне дихання в цих положеннях, важливо тримати плечі, голову та шию у розслабленому стані.

Переваги

Діафрагмальне дихання допомагає людині повністю задіяти діафрагму під час дихання. Це може забезпечити ряд переваг для здоров’я, включаючи:

 • зміцнення діафрагми
 • покращення стійкості основних м’язів
 • уповільнення частоти дихання
 • зниження частоти серцевих скорочень і артеріального тиску
 • зменшення потреби в кисні
 • сприяння релаксації

З якими умовами це може допомогти?

Діафрагмальне дихання може бути корисним для цілого ряду захворювань. У наступних розділах вони будуть описані більш докладно.

Стрес і тривога
Дослідження 2017 року зазначає, що діафрагмальне дихання знижує рівень гормону стресу кортизолу в організмі. Через це це може полегшити симптоми стресу та тривоги.

Хронічне обструктивне захворювання легенів
Термін хронічна обструктивна хвороба легень відноситься до групи захворювань легенів, які впливають на дихання людини.

При хронічному обструктивному захворюванні легенів дихальні шляхи в легенях пошкоджуються та запалюються, перешкоджаючи потоку повітря в легені та з них. Діафрагма також має тенденцію бути слабшою. Тіло намагається компенсувати цю слабкість, залучаючи м’язи спини, шиї та плечей під час дихання.

Перекваліфікація тіла для залучення діафрагми під час дихання може полегшити такі симптоми, як задишка та втома.

Людям із хронічним обструктивним захворювання легенів спочатку слід робити діафрагмальне дихання під керівництвом медичного працівника. З часом людина може виявити, що ця техніка покращує їхнє дихання під час важких занять, таких як підйом по сходах або піші прогулянки.

Астма
Астма – це хронічний стан легенів, при якому певні тригери призводять до набрякання та запалення дихальних шляхів. Це ускладнює рух повітря в легені та з них.

Згідно з одним оглядом 2014 року, люди, які приймають ліки для боротьби з астмою, часто продовжують відчувати постійні симптоми та низьку якість життя . Огляд дійшов висновку, що дихальні вправи можуть бути корисним додатковим лікуванням для людей із стійкою астмою.

Огляд 2013 року трьох рандомізованих контрольованих досліджень досліджував вплив діафрагмального дихання на якість життя серед людей з астмою. Він виявив помірні докази короткочасного та довгострокового поліпшення якості життя після діафрагмових дихальних вправ.

Ризики

Діафрагмальне дихання не завжди корисно як самостійне лікування. Люди не повинні покладатися лише на діафрагмальне дихання для лікування таких станів, як тривога, астма або хронічного обструктивного захворювання легенів.

Насправді діафрагмальне дихання може насправді погіршити симптоми тривоги, якщо людина відчуває, що лікування не працює. Людина, яка страждає від тривоги, може практикувати діафрагмальне дихання, але вона також повинна запитати свого лікаря про ефективні методи лікування тривоги.

Люди, які страждають на респіраторні захворювання, такі як астма або хронічне обструктивне захворювання легенів, повинні бути обережними, коли вперше практикують діафрагмальне дихання. Спочатку це може спричинити важке дихання та підвищену стомлюваність. Людям потрібно буде нарощувати практику поступово, щоб побачити переваги.

Додаткові процедури

Діафрагмальне дихання може бути корисним поряд з іншими методами лікування різних захворювань.

Лікування тривожності включає:

 • ліки проти тривоги
 • релаксаційні терапії
 • розмовні терапії
 • когнітивно-поведінкова терапія

Лікування хронічного обструктивного захворювання легенів включає ліки та легеневу реабілітацію.

Лікування астми включає ліки для боротьби з набряком та запаленням дихальних шляхів та засоби для швидкого зняття, такі як інгалятори.

Поради щодо початку

Перші спроби діафрагмального дихання людини можуть здатися дивними або напруженими. Однак із практикою вправа повинна стати легшою та розслаблюючою.

Можливо, найкраще практикувати діафрагмальне дихання в зоні відпочинку, наприклад у тихій кімнаті. Люди також повинні намагатися уникати відволікаючих факторів, таких як мобільні телефони, телевізори та інші люди. Натомість людям слід зосередитись на техніці дихання та тілесних відчуттях, які вони відчувають, практикуючи її.

Підрахунок числа при кожному вдиху та видиху може допомогти людині почуватися розслаблено. Це також може допомогти людині відстежувати дихання.

Висновок

Діафрагмальне дихання передбачає дихання глибоко в живіт і повне залучення діафрагми. Це зміцнює діафрагму і допомагає легеням працювати ефективніше. Це також може сприяти відчуттю спокою або розслабленості.

Діафрагмальне дихання може бути корисним додатковим лікуванням для людей, які страждають від тривоги або респіраторних захворювань, таких як хронічне обструктивне захворювання легенів або астма. Однак це не є ефективним самостійним лікуванням цих станів.

Людина повинна поговорити зі своїм лікарем про потенційні ризики та переваги додавання діафрагмального дихання до свого плану лікування.

Поділитися:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on vk
VK
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Інші записи:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Знайти спеціаліста
Партнерські сайти

NoDAS - Нове Життя - ВСЕ ПРО ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ

www.nadas.org

INTERESNO - Тільки Цікаві Факти

www.interesno.org
Останні записи

Медичний Портал - Твоє Здоров'я